Uvádět mateřskou do životopisu, ano nebo ne?

8. května 2016
2 min čtení

Mateřská a rodičovská dovolená. Kdy je potřeba je při psaní životopisu uvádět a kdy ne. A kam do životopisu mateřskou napsat.

předchozí Napsat životopis už bude vždycky snadné následující Jak napsat dobrý životopis

Uvádět mateřskou do životopis nebo ne?

Jednoznačná odpověď na to není. Ne každá máma je ve stejné situaci, proto neber můj text jako dogma, ale spíš jako komentář a vodítko při rozhodování, které musí každý udělat za sebe sám.

Kdybych měl tohle téma odbýt jednou větou, vyřešil bych to takhle:

Mateřská dovolená je tvoje soukromá věc, do které zaměstnavatelům nic není, a není tedy důvod ji v životopisu uvádět.

A teď delší, složitější verze:

V první řadě platí, že nemáš žádnou povinnost mateřskou v životopisu uvádět. Není na to žádný zákon, ani žádné nařízení.

Účelem životopisu je dostat tě na pohovor. Zaujmout potenciálního zaměstnavatele, a ničím ho neodradit, nic jiného.

Při rozhodování, jestli v životopisu mateřskou uvést nebo ne, udělej jednoduše to, co je nejlepší a nejvýhodnější pro tebe.

Kdy nemusíš mateřskou uvádět

Klasickou situací, kdy není potřeba mateřskou v životopisu uvádět, je když pracovní poměr s tvým zaměstnavatelem neskončil, pouze se pozastavil tvým odchodem na mateřskou.

Ukončené mateřské z minulosti taky nemusíš v životopisu vůbec vypisovat. Jen tím uděláš svůj životopis složitější, méně přehledný, a ukážeš, že máš ve skutečnosti méně praxe (méně odpracovaných let). Nic z toho ti v konkurenci ostatních kandidátů nijak nepomůže.

Ani pokud jsi aktuálně na mateřské, a k zaměstnavateli se nechceš nebo nemůžeš vrátit, nemusíš mateřskou v životopisu oznamovat.

V řadě případů tak bude životopis fungovat lépe – bude přehlednější, tvoje praxe bude vypadat delší, nebude na první pohled jasné, že máš malé děti nebo dítě, takže tě ani někdo nebude moct vyřadit, protože si myslí, že bys práci s rodinou nezvládla.

Na pohovoru pak samozřejmě po pravdě řekni, jak se věci mají. Tam už je ale tvoje konkurence o poznání menší.

Kdy v podstatě musíš mateřskou v životopisu uvádět

Jakékoli nevysvětlené mezery v životopisu jsou špatné. Takže pokud během mateřské nemáš jen přerušené zaměstnání, ale jsi bez zaměstnání, musíš mateřskou v životopisu “oznámit”.

Napiš ji jednoduše na jeden řádek mezi pracovní zkušenosti (rok od – do, název pozice mateřská nebo rodičovská dovolená, nic víc), případně ji uveď jako svoje poslední “zaměstnání”, pokud na mateřské aktuálně jsi a chceš se vrátit do práce.

Pokud můžeš v životopisu jakkoli ukázat, že jsi nebyla “jenom” na mateřské, udělej to. Firmy ti dají plusové body, když uvidí, že jsi úplně neztratila kontakt se světem práce.

Konkrétně sem patří třeba výpomoc zaměstnavateli, nějaké konzultace, dobrovolnické projekty, drobné práce “na volné noze” – to všechno může vylepšit tvůj životopis a zmírnit obavy, jak budeš s rodinou zvládat i práci.

Jak se vyhnout diskriminaci

Po Romech a lidech ze skupiny 50+ jsou ženy kolem třiceti nejvíc diskriminovanou skupinou na trhu práce.

Bohužel tomu nejde úplně utéct. Je ale několik způsobů, jak před touto diskriminací trochu “uhnout”.

Totiž – životopisy se čtou a vyhodnocují velmi rychle, zkratkovitě. Tím, že vědomě některé informace v životopisu neuvedeš, nedáš zaměstnavatelům tolik prostoru tě diskriminovat.

Například v životopisu nikdy neuváděj datum narození. Nemusíš datovat ani studia, stačí název školy, obor a případně titul, bude tak náročnější tvůj věk dopočítat, a spousta personalistů si tu práci nedá.

Životopis má jen 6 vteřin

Šest vteřin. Jen tak dlouho čte průměrně životopis recruiter, než ho buď zahodí nebo přečte podruhé a pořádně. Viděli jsme hodně životopisů a připravili ti úžasnou šablonu. Pomůže ti říct to podstatné, aby byl tvůj životopis zajímavý a naprosto přehledný.

Odesláno

Šablona už čeká v e-mailu!

Pomohl ti článek? Sdílej ho se svými přáteli.