Co udělat před pohovorem

Nic nemůže před pracovním pohovorem nahradit důkladnou přípravu, nicméně i pár drobností na poslední chvíli udělá na firmu dojem a zvýší vaše šance na úspěch. Navíc to celé sfouknete za hodinu, maximálně za dvě, takže kdo přípravu hrubě podcenil, může to jakž takž zalepit aspoň takhle.

Zavolejte na recepci a zeptejte se na dresscode

Pokud přijdete na první pohovor oblečení jinak, než je ve firmě zvykem, musíte být hodně dobří, abyste prošli dál. Pokud přijdete nepatřičně oblečení i na kolo druhé, téměř určitě bude pro vás konečné. Je jedno, co si o tom myslíte, ale firmy hledají lidi, kteří zapadnou, a oblečení je pro ně rychlý signál, jak to poznat. Oblečení prostě hraje na pohovorech velkou roli, ještě jsem neviděl kandidáta v obleku, nad kterým by si ve startupu neťukali na čelo, nebo někoho v džínách, kdo by dostal práci v bance (pokud to tedy není programátor, u těch i v korporátu kolikrát stačí, když nechodí nazí a zvládnou se občas osprchovat). Optimální oblečení na každý pohovor zjistíte snadno – zavoláte na recepci nebo na HR a zeptáte se, v čem lidi ve firmě chodí (ne, nebude jim to vadit).

Odpovězte na pozvánku, kterou jste dostali mailem

Pokud to nevíte, tak HR pozorně sledují, jestli jim na pozvánky na pohovory, co posílají mailem (většinou po telefonické domluvě termínu), přijde nějaká odpověď nebo ne. Rychlá reakce typu “Dobrý den, díky, potvrzuji schůzku a těším se na setkání”, vám může udělat velkou službu. Je to zdvořilé a profesionální, a o zdvořilé a profesionální kandidáty se firmy celkem perou. Stejně tak můžete poslat krátký “follow-up” i po pohovoru, ale o tom snad někdy příště.

Ujasněte si, jak firma vydělává peníze

Prostudovat si před pohovorem stránky potenciálního zaměstnavatele nestačí. Byznys firmy nepochopíte z jejich webu. Schválně jsem se podíval na weby svých bývalých zaměstnavatelů. Z toho, co bych jako HR čekal, že bude uchazeč na pohovoru znát, jsem se dozvěděl jen takových 10 – 15%. Tudy cesta nevede. Mnohem lepší je ujasnit si, jakým způsobem firma vydělává peníze. Tedy co vlastně prodává, komu a jak. Čím větší detaily budete znát (např. podíl jednotlivých prodejních kanálů na celkovém obratu nebo zisku), tím lépe.

Přečtěte si aktuální články nebo komentáře o daném odvětví

Když například jdete na pohovor do nějaké banky, víte, co zajímavého se v bankovnictví v posledních měsících děje? Expertem se nikdo nestane přes noc, ale i po přečtení několika článků můžete s trochou štěstí vypadat, jako že máte docela přehled. A to se počítá. Manažer ve firmě je totiž tak ponořený do toho jejich byznysu (má to denně na talíři, nebo spíš v excelovské tabulce, tak ještě aby ne), že už moc nechápe, když v něm někdo přehled vůbec nemá, bere to jako známku slabšího intelektu. Zkuste před každým pohovorem otevřít noviny a vystihnout dvě tři témata, nad kterými přemýšlí člověk, který bude sedět na druhé straně stolu.

Vygooglujte si lidi, se kterými se potkáte

Jen to, když mi uchazeč naznačí, že se před pohovorem podíval na můj LinkedIn profil, mě dokáže potěšit, a určitě nejsem se svojí ješitností na světě sám. Lidé mají rádi, když se o ně někdo zajímá. Dnes už máte často možnost nějakého člověka docela dobře poznat, ještě než se s ním potkáte osobně – nejspíš má LinkedIn, skoro určitě Facebook, možná i Twitter nebo blog. Z toho všeho o něm můžete říct hodně, a na pohovoru to pak využít. Velké korporace momentálně utrácejí miliony, aby své obchodníky naučily se takto připravovat na obchodní schůzky, takže na tom asi něco bude.

Čeká Vás důležitý pracovní pohovor? V tom případě Vás možná budou zajímat i články Jak se připravit na pohovor, 7 otázek, které na pohovoru určitě dostanete a 8 spolehlivých způsobů, jak pokazit pracovní pohovor.

Vojtěch Zuzaňák

Jsem headhunter a kariérní poradce. Také jako konzultant pomáhám firmám zlepšit jejich náborové procesy. V oblasti získávání a výběru zaměstnanců pracuji na různých pozicích od roku 2005. Čtyři roky jsem byl vedoucí náboru ve velké nadnárodní firmě. Kromě České republiky jsem pracoval i v Polsku, Indonésii a Číně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *