Napsat životopis už bude vždycky snadné

Minulý týden mi přišel email od kandidáta (pracuju jako headhunter), a v něm bylo: “s životopisem jsem na Vás nezapomněl, ale vracím se k hledání zaměstnání po osmi letech a představoval jsem si tvorbu životopisu jednodušeji”.

Vím přesně, o čem mluví. Psaní vlastního životopisu je hrozná otrava, dokonce i pro mě.

Existuje ale řešení, které Vám může celý proces výrazně ulehčit, od dneška až do konce Vaší kariéry, pokaždé, když budete životopis aktualizovat.

Vytvořte si dokument, nejlépe v nějaké online službě typu Evernote nebo Google Drive, nazvěte ho třeba “CV podklady”, a každé tři měsíce si ho otevřete, a v bodech si do něj napište, co jste v uplynulém období v práci udělali, konkrétně:

  • Zajímavé “projekty” – na jakých projektech (věci nad rámec vaší standardní pracovní náplně) jste pracovali, jaké byly jejich parametry a výsledky
  • Výsledky a úspěchy – co se Vám povedlo, měřitelné výsledky, na co jste pyšní a čím se můžete pochlubit
  • Čísla, čísla, čísla – čísla jsou jazykem byznysu, jsou zajímavá, důvěryhodná a přitahují pozornost. Snažte se poznamenat si nějaká čísla, kterými můžete později v CV nebo na pohovoru svoji práci popsat.

Poslední bod je zvlášť důležitý, protože čísla jsou to první, co zapomenete.

Zaměřte se na změny a výsledky, NE na činnosti.

Lidé do životopisů píší například “oslovování nových zákazníků”, místo “získání 6ti nových zákazníků – navýšení obratu firmy o 10%”. Nevím jak Vy, ale já si radši pozvu na pohovor obchodníka, který v jiné firmě nové zákazníky získal, než toho, co je oslovoval.

Pokud si tento zvyk udržíte, psaní životopisu už nikdy nebude tak náročné jako do teď, a zároveň budete mít CV mnohem zajímavější.

Vojtěch Zuzaňák

Jsem headhunter a kariérní poradce. Také jako konzultant pomáhám firmám zlepšit jejich náborové procesy. V oblasti získávání a výběru zaměstnanců pracuji na různých pozicích od roku 2005. Čtyři roky jsem byl vedoucí náboru ve velké nadnárodní firmě. Kromě České republiky jsem pracoval i v Polsku, Indonésii a Číně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *