O kolik si říct na pohovoru

Tématu o kolik si říct na pohovoru jsem se poměrně obsáhle věnoval už dříve.

V tomto článku bych rád ještě stručně shrnul doporučený postup vyjednávání o platu, a dovysvětlil některé nejasnosti.

Platové očekávání si rozmyslete doma

Nikdy nechoďte na pohovor nepřipravení, kolik po firmě za práci budete chtít si rozmyslete doma.

Firma neurčuje váš plat podle platu u předchozího zaměstnavatele, ani podle vašich životních nákladů, a neměli byste to dělat ani vy.

Každá práce má pro firmu nějakou hodnotu, a plat určuje podle ní. Tuto hodnotu ovlivňuje jednak to, jak se za podobnou práci platí jinde (situace na trhu práce), a úroveň odměňování ve firmě (některé firmy platí dobře a jiné špatně).

Není nic horšího, než se snažit plat prostě uhodnout. Potřebujete data. Podívejte se do platových průzkumů personálních agentur, zeptejte se známých nebo nějakých personalistů.

Když otázka na plat přijde, máte v podstatě dvě možnosti – buď odpovědět, nebo se odpovědi zkusit vyhnout.

Level: Normal

Když se personalista zeptá, můžete mu svoje platové požadavky prostě říct. V tom případě použijte rozpětí, kde jako dolní hranici řeknete částku, kterou si myslíte, že je firma ochotná maximálně dát, a horní hranici to plus zhruba dvacet procent.

Například: na základě svého průzkumu odhadujete, že firma na dané pozici může nabídnout 30 – 35 tisíc. Vy řeknete, že očekáváte plat 35 – 40 tisíc. Tak budete vypadat jako silný kandidát, kterého si firma bude tak tak moct dovolit, když půjde na kraj svých možností, což je ideální.

Měli byste vědět, že firma skoro nikdy nevyřadí vhodného kandidáta jen proto, že chce moc peněz. V takovém případě má snahu o podmínkách jednat, případně poodkryje karty a naznačí, kolik může maximálně nabídnout.

Level: Hard

Věřte tomu, že odpovědi na otázku o platu se dá vyhnout. Vím to, protože jsem viděl lidi, kterým se to povedlo. Prostě se o platu odmítli bavit až do samého závěru výběrového řízení, kdy měli pro vyjednávání nejlepší pozici.

Proč diskuse o platu odkládat? Zaprvé se vám může podařit dohrát celou hru až do posledního levelu, kdy výběrového řízení vyhrajete. Pak budete mít opravdu silnou pozici k tomu vyšroubovat nabídku firmy na maximum a domluvit si ty nejlepší podmínky.

I když nevydržíte do úplného konce, bavit se o platu později má svoje výhody. Manažera, který má moc rozhodnout o vašem nástupním platu, a tedy ho i zvýšit, často nepotkáte hned v prvním kole. Na začátku výběrového řízení je všechno hrozně neurčité, později máte víc informací o nabídce, víc času na vlastní průzkum platů, menší konkurenci a jasný signál, že jste firmu zaujali.

Jak tedy celou diskusi o platu zahrát do autu? Například můžete říct:

Nechci se o platu bavit teď, dokud přesně nevím, co by se ode mě jako od (název pozice) očekávalo, jakou bych měl variabilní složku mzdy a vůbec neznám kolegy, se kterými bych tady pracoval. O podmínkách se můžeme bavit, až když o mě budete mít vážný zájem a já budu vážně uvažovat o vaší nabídce.

Nechci se o platu bavit v prvním kole výběrového řízení. Pokud budete mít o mě zájem, rád si poslechnu vaši nabídku. Mám představu, jak se pohybují platy na mé pozici, a o práci u vás mám zájem, určitě bychom se na podmínkách dohodli.

Důležité je být důsledný a neposrat se z prvního “protiútoku”. Samozřejmě, nejúspěšnější vyjednavač je ten, který se dokáže s klidem nedohodnout a od jednání odejít.

Personalista vás bude tlačit do konkrétní odpovědi, fakt je ale ten, že pokud se mu na pozici hodíte, nikdy s vámi výběrové řízení neukončí. Potřebuje vás v něm udržet, i za cenu toho, že vás předá dál s komentářem, že jste kategoricky odmítli plat řešit.

A teď ještě doporučení pro konkrétní situace:

Co když vám personalista sám řekne, jak je pozice ohodnocená

V některých firmách jsou platy pevně dané a personalista pak nemívá problém vyložit karty na stůl a říct, jaký plat firma nabízí. Většinou to není hra, ale otevřenost. Pokud očekáváte víc peněz, měli byste zareagovat – buď hned nebo při pozvání do dalšího kola (skutečně v momentě, kdy vás do dalšího kola zvou, ne až na schůzce). Pokud informaci necháte bez komentáře, bere se to jako souhlas a v dalších kolech už byste svůj postoj neměli měnit.

Co když je plat uvedený přímo v inzerátu

V poslední době stále víc firem uvádí plat přímo v inzerátu. Osobně se mi tenhle trend líbí, je to upřímné a otevřené. Pokud je nabídka v inzerátu výrazně mimo vaše představy, neměli byste se na danou pozici hlásit. Pokud chcete o něco víc peněz, a pozice se vám líbí, přihlásit se můžete, svoje vyšší požadavky byste ale měli minimálně naznačit při pozvání do druhého kola (pokud druhé kolo není tak když dostanete nabídku, ne až když jdete podepsat smlouvu). Pokud o vás firma stojí, většinou vám férově řekne, kde je jejich strop.

Co když je pohovor v personální agentuře

V personální agentuře máte tu výhodu, že konzultant většinou přesně zná nabídku klienta – rozpočet (od – do) kolik je připravený na dané pozici nabídnout. Zároveň je konzultant maximálně motivovaný se se všemi vhodnými kandidáty domluvit a do klientské firmy je představit (u toho ale musí klientovi sdělit jejich platová očekávání). Takže buďte neústupní: “Nemám přesnou představu o platu, řekněte mi prosím Vy, jaké je nabídka firmy, určitě od nich nějaké mantinely máte…” Omílejte to dokola, dokud konzultant nepovolí, pak svoje požadavky posaďte pěkně na horní hranici rozpočtu, co vám řekl.

Vojtěch Zuzaňák

Jsem headhunter a kariérní poradce. Také jako konzultant pomáhám firmám zlepšit jejich náborové procesy. V oblasti získávání a výběru zaměstnanců pracuji na různých pozicích od roku 2005. Čtyři roky jsem byl vedoucí náboru ve velké nadnárodní firmě. Kromě České republiky jsem pracoval i v Polsku, Indonésii a Číně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *