Proč fotka do životopisu nepatří

Debata o tom, jestli fotku do životopisu dávat nebo ne, je zřejmě nesmrtelná. Přitom důvody, proč vlastní fotografie do životopisu rozhodně nepatří, jsou naprosto jasné a logické.

Bohužel se najde hodně personalistů a “odborníků” z HR, kteří radí lidem fotku do CV dávat. Mám teorii, že když dáte personalistovi vybrat pár nejlepších kandidátů ze sta životopisů bez fotek a potom z další stovky, kde na všech životopisech fotka bude, vyřídí tu DRUHOU hromádku výrazně rychleji. Hodně CV s fotkou totiž ani nebude (muset) číst, prostě se podívá na obrázek a bude mít o kandidátovi rozhodnuto.

Fotka tedy do životopisu rozhodně nepatří, protože:

1. Fotku je možné (od)soudit

Je to prosté – když v CV fotka je, je možné si o ní něco myslet, nějak ji zhodnotit, třeba si říct, že ten člověk vypadá moc staře, moc mladě nebo moc hloupě. Když tam fotka není, tak to prostě nejde. Tyhle soudy, které nemají s kvalitami uchazeče opravdu nic společného, se přitom často dějí i podvědomě.

2. Váš vzhled nijak nesouvisí s tím, jak dokážete pracovat

Jste herec? Modelka? Moderátor? Nejste? Potom není žádný důvod, abyste se prezentovali svým vzhledem. Personalista stráví nad vaším životopisem jen pár vteřin. Chcete, aby koukal na fotku, nebo aby se zběžně seznámil s vaší pracovní historií?

3. Firmy většinou nepotřebují fotku, i když to tvrdí

I když je v inzerátu napsáno, že máte poslat CV s fotkou, je to většinou jen fráze a pokud pošlete životopis bez ní, nestane se vůbec nic. Pokud je váš životopis zaujme, stejně vás na výběrové řízení pozvou. V některých firmách fotky chtějí proto, aby si kandidáty při hodnocení připomenuli. V tom případě jim můžete nabídnout po prvním kole, že pošlete CV ve verzi s fotkou.

4. I dobrá fotka vás může poškodit

Tento příklad není smyšlený – mladý muž poslal v odpovědi na pracovní inzerát životopis s fotkou. Fotka byla dobrá, správně nasvícená, zjevně udělaná nějakým schopným, možná dokonce profesionálním fotografem. Jenže. Muž měl na fotce oblek a kravatu, a celkově vypadal velmi formálně, jako z nějaké banky. Manažer se podíval na CV a řekl něco jako: “sako a kravata, ten se k nám nehodí, je na nás moc formální”. Přitom to nebylo v žádném startupu, ale ve velké nadnárodní firmě. A ten životopis jinak nebyl vůbec špatný. Prostě – fotka v životopise vás může poškodit způsoby, které si možná neumíte ani představit a je zbytečné to riskovat.

Takže jednou provždy – fotku do životopisu nikdy. Nikdy! Nikdy! Nikdy!

Vojtěch Zuzaňák

Jsem headhunter a kariérní poradce. Také jako konzultant pomáhám firmám zlepšit jejich náborové procesy. V oblasti získávání a výběru zaměstnanců pracuji na různých pozicích od roku 2005. Čtyři roky jsem byl vedoucí náboru ve velké nadnárodní firmě. Kromě České republiky jsem pracoval i v Polsku, Indonésii a Číně.

Mohlo by vás zajímat

5 Comments
  1. Na druhou stranu, jsem byl jednou na pohovoru, kde jsem fotku na CV nemel, ale budouci sefova si ji tam sama pridala podle toho, co nasla nekde na facebooku, kde rozhodne profi nevypadala.:o)

  2. Good article. Thank you. I agree with most of what you said. (I had to google translate it). 🙂

    But I am not so sure we can avoid including a photo with a job application. Any savy hiring manager will immediately find a candidate’s linkein profile. So aren’t we essentially including our photos no matter what?

    • Hi David. It is true that finding the candidate on LinkedIn immediately after opening his CV has become automatic action for many line managers and headhunters nowadays. However, in corporate recruitment, often hundreds of CVs need to be reviewed in very short time, hence there is simply no time to look everybody up.

  3. Souhlasím se vším, co bylo v článku napsáno, ale ještě bych doplnil k poslednímu odstavci, že nejen fotka člověka v obleku/bez obleku ho může poškodit. Stačí, už když člověk přijde na pohovor v obleku, což je pro většinu lidí automatické i v případě, že do práce pak budou chodit v džínách a triku a v létě v kraťasech.

    Nedávno jsem byl na pohovoru ve firmě a hrozně se divili, že mám na sobě oblek. Říkali, že to je super, že jsem se takhle ohákl (všichni měli džíny). Vysvětlil jsem jim, že oblek si beru jen na pohovor a do práce chodím oblečený normálně.

  4. Dovolím si malú poznámku, prečo by som ja foto odporučila. Často sa stáva, že na danú pozícu sa prihlási veľa uchádzačov, robí sa veľa pohovorov a keď si potom manažéri sadnú k hodnoteniu profilov, tak jedna z častých otázok je – a to bol ktorý? Ako vyzeral? To bol ten s tými tmavými vlasmi? Taká je moja skúsenosť. Ale možno by stačilo príst oblečený inak, ako napríklad urobil Ondra (v obleku) a to by si ho zapamätali určite 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *