Řekněte nám něco o sobě

Pokynem “Řekněte nám něco o sobě” většina pohovorů tak nějak začíná. Pro zástupce firmy je to snadný začátek, pro uchazeče naopak ostrý start.

Můžete narazit i na různá alternativní znění, například:

  • Prosím, proveďte nás na úvod svým životopisem…
  • Můžete se nám na začátek trochu představit…

Myslím, že většina uchazečů je z téhle otázky přinejmenším nejistá. Co chce personalista slyšet? Jak dlouho mám mluvit? Co zmínit a co ne? Do jakého detailu jít? Na všechny tyto otázky se pokusím v tomto článku odpovědět.

Jak fungují pracovní pohovory

Ať už se hledá kdokoliv, každý pohovor je pro zástupce firmy v podstatě o hledání odpovědi na tyto tři otázky:

  • Dokáže (kandidát) tu práci dělat?
  • Chce tu práci dělat?
  • Je nám sympatický?

checklist

Tento jednoduchý koncept pokrývá opravdu všechno, co se na pohovoru děje, například jakoukoli otázku je možné k němu vztáhnout. Mohl bych udělat dvoudenní školení jak vítězit na pohovorech postavené celé na tom.

Vaše odpověď na otázku “Řekněte nám něco o sobě” by měla být zhruba dvě až tři minuty dlouhá, a měla by nastínit stručně a přesvědčivě odpovědi na výše uvedené otázky. Přesně to a nic navíc.

Dokáže to?

Schopnost dělat nějakou práci z pohledu firmy většinou stojí na tom, že člověk doteď dělal něco podobného nebo nejlépe úplně to samé. Jestli ji člověk bude dělat dobře se zase často pozná podle výsledků v předchozích zaměstnáních (když hledáte obchodníka, asi chcete toho, co jinde plány plnil).

Opravdu dobře se zamyslete nad popisem pozice a pracovní náplní – co z toho znáte, co z toho umíte, co už jste se skvělými výsledky ukázali jinde. To by měl být základ vaší odpovědi.

Chce tu práci?

To ale nestačí. Personalista moc dobře ví, že ne každý, kdo nějakou práci dělat může, ji opravdu dělat chce. Ideální je proto navíc hned zkraje potvrdit, že vás nabízená pozice zajímá a vysvětlit proč – co se vám na práci a na firmě líbí, případně jak to sedí do vašeho kariérního plánu.

Vzoreček správné odpovědi by tedy vypadat nějak takhle: Praxe + Úspěchy + Motivace = 3 minuty

Řekněte nám něco o sobě – příklad správné odpovědi

“Jsem grafička a ilustrátorka, vystudovala jsem design na Prague College. Tři roky dělám v digitální agentuře, hlavně weby a online grafiku. Za tu dobu, co tam jsem, jsem se podílela na designu asi 50ti webů a micro-sites, loni jsem například jako hlavní designer dělala nový web pro (Klient).

Dál denně vytvářím drobné vizuály pro sociální média, newslettery a banery. Mimo jiné poslední rok sama dělám všechnu grafiku na sociální sítě pro jednoho z největších klientů naší agentury – firmu (Klient). Umím výborně s Photoshopem a InDesignem, a celkem dobře i s Illustratorem. Domluvím se bez problémů anglicky.

Práce pro různé klienty mě hodně naučla, ráda bych ale teď pracovala na jedné značce, a dlouhodobě utvářela její vizuální styl. Taky jsem na vaši firmu slyšela dobré reference.”

Jak neodpovídat

Neodpovídejte “chronologicky”, nezačínejte od školy přes první zaměstnání až k tomu aktuálnímu. I když vás personalista vyzve, ať ho provedete (od začátku do konce) vašim životopisem, tak to po vás ve skutečnosti nechce, a nebude vás za to mít rád. Důležité je poslední zaměstnání, a stručně co relevatního umíte a co jste dokázali. Ne co jste dělali před pěti nebo deseti lety.

Neodpovídejte obecně. Pokud je vaše odpověď ve dvou různých výběrových řízeních stejná, děláte zásadní chybu. Před každým pohovorem si připravte jedinečné představení “na míru” dané pozici.

Odpovídejte stručně. Obecně není dobré vést na pracovních pohovorech dlouhé monology, na většinu otázek stačí pár vět.

Neodpovídejte hloupě. Personalista čeká, že nabízená pozice je přesně to, co chcete dělat. Pokud mu řeknete, že to tak úplně není, nemuseli jste na interview chodit (to platí o celém pohovoru, ne jen o úvodním představení).

Vojtěch Zuzaňák

Jsem headhunter a kariérní poradce. Také jako konzultant pomáhám firmám zlepšit jejich náborové procesy. V oblasti získávání a výběru zaměstnanců pracuji na různých pozicích od roku 2005. Čtyři roky jsem byl vedoucí náboru ve velké nadnárodní firmě. Kromě České republiky jsem pracoval i v Polsku, Indonésii a Číně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *