Uvádět mateřskou do životopisu, ano nebo ne?

Tímto článkem se chci vypořádat s jedním zcela konkrétním dotazem, který na mě pravidelně směřuje, totiž jestli uvádět mateřskou a rodičovskou dovolenou v životopisu nebo ne (v článku píšu jen o mateřské dovolené, myslím tím ale mateřskou i rodičovskou dovolenou).

Nenabízím hotovou pravdu ani jednoznačný postup. Celá věc je složitá tím, že ne každá máma je ve stejné situaci, proto neberte můj text jako dogma, ale spíš jako komentář a vodítko při rozhodování, které musí každý udělat za sebe sám.

Kdybych měl tohle téma odbýt jednou větou, vyřešil bych to takhle:

Mateřská dovolená je vaše soukromá věc, do které zaměstnavatelům nic není, a není tedy důvod ji v životopisu uvádět.

A teď delší, složitější verze:

V první řadě platí, že nemáte žádnou povinnost mateřskou v životopisu uvádět. Není na to žádný zákon, ani žádné nařízení. Účelem životopisu je dostat vás na pohovor. Zaujmout potenciálního zaměstnavatele, a ničím se neznelíbit, nic jiného. Při volbě, jestli v životopisu mateřskou uvést nebo ne, udělejte jednoduše to, co je nejlepší a nejvýhodnější pro vás.

Kdy nemusíte mateřskou uvádět

Klasickou situací, kdy není potřeba mateřskou v životopisu uvádět, je když pracovní poměr s vaším zaměstnavatelem neskončil, pouze se pozastavil vaším odchodem na mateřskou.
Ukončené mateřské z minulosti nemusíte v životopisu vůbec vypisovat. Jen tím uděláte svůj životopis složitější, méně přehledný, a ukážete, že máte ve skutečnosti méně praxe (tj. méně odpracovaných let). Nic z toho vám v konkurenci ostatních kandidátů nijak nepomůže.

Ani pokud jste aktuálně na mateřské, a k zaměstnavateli se nechcete nebo nemůžete vrátit, nemusíte mateřskou v životopisu oznamovat. V řadě případů tak bude životopis fungovat lépe – bude přehlednější, vaše praxe bude vypadat delší, nikomu necpete, že máte malé děti nebo dítě, takže vás ani nemůže automaticky vyřadit, protože si myslí, že kvůli tomu nebudete pořádně chodit do práce.

Na pohovoru pak samozřejmě po pravdě řekněte, jak se věci mají. Tam už je ale vaše konkurence o poznání menší.

Kdy v podstatě musíte mateřskou v životopisu uvádět

Jakékoli nevysvětlené mezery v životopisu jsou špatné. Nepřijatelné pak je, pokud někdo v životopisu lže, například tvrdí, že někde v určité době pracoval, když tam ve skutečnosti nepracoval. Z toho vyplývá, že pokud během mateřské nemáte přerušené zaměstnání, ale jste bez zaměstnání, musíte mateřskou v životopisu “oznámit”.

Napište ji jednoduše na jeden řádek mezi pracovní zkušenosti (rok od – do, název pozice mateřská nebo rodičovská dovolená, nic víc), případně ji uveďte jako svoje poslední “zaměstnání”, pokud na mateřské aktuálně jste a chcete se vrátit do práce.

Pokud můžete v životopisu jakkoli ukázat, že jste nebyly “jenom” na mateřské, udělejte to. Firmy vám dají plusové body, když uvidí, že jste úplně neztratily kontakt se světem práce. Konkrétně sem patří třeba výpomoc zaměstnavateli, nějaké konzultace, dobrovolnické projekty, drobné práce “na volné noze” – to všechno může vylepšit váš životopis a zmírnit obavy, jak budete s rodinou zvládat i práci.

Jak se vyhnout diskriminaci

Po Romech a lidech ze skupiny 50+ jsou ženy kolem třiceti nejvíc diskriminovanou skupinou na trhu práce. Bohužel tomu nejde úplně utéct. Je ale několik způsobů, jak před touto diskriminací trochu “uhnout”. Totiž – životopisy se čtou a vyhodnocují velmi rychle, zkratkovitě. Tím, že vědomě některé informace v životopisu neuvedete, nedáte zaměstnavatelům tolik prostoru vás diskriminovat. Například v životopisu nikdy neuvádějte datum narození. Nemusíte datovat ani studia, stačí název školy, obor a případně titul, bude tak náročnější váš věk dopočítat, a spousta personalistů si tu práci nedá.

Pokud máte nějaké dotazy, rád je zodpovím v diskusi pod článkem.

Vojtěch Zuzaňák

Jsem headhunter a kariérní poradce. Také jako konzultant pomáhám firmám zlepšit jejich náborové procesy. V oblasti získávání a výběru zaměstnanců pracuji na různých pozicích od roku 2005. Čtyři roky jsem byl vedoucí náboru ve velké nadnárodní firmě. Kromě České republiky jsem pracoval i v Polsku, Indonésii a Číně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *