Vzor a příklady motivačního dopisu

Motivační dopis není samostatný dokument (to jen výjimečně). Je to text mailu s vaším přiloženým životopisem nebo text, který napíšete do přihláškového formuláře.

Dost lidí říká, že psát motivační dopis je při hledání práce to úplně nejhorší. Přitom napsat dobrý motivační dopis je otázka pár minut, když člověk ví, jak na to.

Radši žádný motivační dopis, než poslat stejný dvakrát

Přečetl jsem v životě už opravdu hodně motivačních dopisů, naposledy asi padesát minulý týden, a většina z nich měla jeden zásadní problém – text v nich nijak zvlášť nesouvisel s pracovní pozicí, na kterou se ti lidé hlásili. Takový dopis ale nemá ve výběrovém řízení vůbec žádnou váhu.

Každá věta, každé slovo v motivačním dopisu musí vycházet z konkrétní pozice, na kterou reagujete. Při jeho čtení musí mít ve firmě pocit, jako byste se pro to jejich volné místo narodili.

Jak toho dosáhnete? Snadno – na každou pozici napíšete nový jedinečný motivační dopis, tím že opíšete pracovní inzerát.

Pozor: Všechno, co do motivačního dopisu píšete, by měla být pravda. To, že opisujete inzerát, by mělo být podloženo tím, že ty věci opravdu znáte a splňujete vybrané požadavky. Jinak se na pozici nehlaste.

Jak napsat motivační dopis

Pojďme se podívat na přesný postup, jak jsem napsal motivační dopis na pozici Account Manager pro firemní klientelu ve firmě Vodafone.

Nejdřív jsem si pečlivě pročetl pracovní inzerát a vybral pár věcí mezi požadavky a náplní práce, které jsou podle mě opravdu klíčové (vhodný kandidát by tohle měl umět posoudit, tu práci přece zná):

  • (dělá) akvizice nových firemních zákazníků
  • (dělá) vytváření a posilování partnerských vztahů s klíčovými osobami u zákazníka
  • (dělá) na základě požadavků klienta připravuje nabídku služeb na míru

Cílem je v inzerátu vybrat 3-4 klíčové informace, to stačí.

V dalším kroku aspoň některé body trochu přepíšu, abych inzerát úplně nekopíroval.

  • akvizice nových firemních zákazníků – nechám
  • vytváření a posilování partnerských vztahů s klíčovými osobami u zákazníka – změním na: udržování a rozvíjení obchodních vztahů s klíčovými zákazníky
  • na základě požadavků klienta připravuje nabídku služeb na míru – změním na výraznější: umím zanalyzovat požadavky každého klienta a připravit nabídku na míru jeho potřebám

Tyto informace pak jednoduše spojím do krátkého motivačního dopisu:

Dobrý den Ingrid,

Na internetu jsem zjistil, že hledáte člověka na pozici Account manažer rád bych se o toto místo ucházel.

Mám zkušenosti s akvizicí nových firemních zákazníků i udržováním a rozvíjením obchodních vztahů s klíčovými zákazníky. Umím zanalyzovat požadavky každého klienta a připravit nabídku na míru jeho potřebám.

Více informací o mých zkušenostech najdete v přiloženém životopisu.

S pozdravem
Petr Český

Když posíláte CV mailem, jako předmět napište “Jméno Příjmení – Název pozice”. Například: “Petr Český – Account manažer pro firemní klientelu”

Dokázali byste sami takto napsat motivační dopis? Myslím, že ano.

A představte si, že pracujete ve Vodafonu, vybíráte mezi kandidáty na Account manažera a otevřete takovýhle motivační dopis. Měli byste zájem vidět ten přiložený životopis? Určitě ano. I z těch pár vět je jasné, že tenhle kandidát se na pozici hodí a nebude chyba pozvat ho na pohovor.

Analýza

Motivační dopis je stručný a krátký, což je naprosto v pořádku. Doba chytrých telefonů dlouhým textům nepřeje. Vaším úkolem je co nejmenším množstvím textu jasně říct, že se na volnou pozici skvěle hodíte a pozvat vás na pohovor bude dobré rozhodnutí.

Oslovení je podle kontaktní osoby uvedené dole v inzerátu. Vodafone je známý svojí méně formální firemní kulturou, proto jsem použil křestní jméno. Pro většinu tradičních firem je vhodnější použít příjmení. U startupů, kde si všichni automaticky tykají, se naopak hodí napsat hned Ahoj. Kdyby v inzerátu kontaktní osoba nebyla, napsal bych prostě Dobrý den.

Na internetu jsem zjistil, že hledáte člověka na pozici – neurčitá informace je vhodnější, než říct “na Jobs jsem našel…”. Vždycky je lepší vypadat, jako že novou práci vlastně ani nepotřebujete, což člověku, co projíždí Jobsy, nikdo věřit nebude.

Vzor(eček) motivačního dopisu

Motivační dopis je napsaný podle jednoduché struktury, kterou můžete použít vždycky:

Oslovení,

Úvod

Informace z inzerátu I + Informace z inzerátu II + Informace z inzerátu III

Závěr

Pozdrav
Jméno Příjmení

Oslovení – vysvětleno výše, oslovujte podle firemní kultury (formální nebo neformální?)

Úvod – Na internetu jsem zjistil, že hledáte člověka na pozici…, nebo Zaregistroval jsem, že hledáte (např.) Account manažera pro region

Informace z inzerátu I, II, III – okopírujte inzerát a použijte postup popsaný v lekci o profesním profilu (Mám zkušenosti s…, Umím…, Dokážu…, Znám…)

Závěr – Více informací o mých zkušenostech najdete v přiloženém životopisu. – to je formulace, která nic nezkazí, a můžete ji použít vždycky

Co nedělat

Nikdy do motivačního dopisu nepište, že se těšíte na pohovor, na další kontakt nebo něco takového. Na personalistu to může působit jako přílišné sebevědomí, jako že už se vidíte na pohovoru, na který vás ale musí pozvat on.

Taky do motivačního dopisu nepište, že se na pozici hodíte nebo že splňujete všechny požadavky. Je to hloupé a arogantní. Inzerát je jen stručné shrnutí některých informací o pozici a požadavků firmy, realita za ním je mnohem složitější a vy ji neznáte. Nechte rozhodování na zástupcích firmy a nepodsouvejte jim, co si mají myslet.

Nepište o soft skills (osobnostní vlastnosti a charakteristiky), i když v inzerátu jsou. Držte se faktů – co máte za zkušenosti, co jste dělali nebo děláte a co znáte.

Další příklady

Motivační dopis na pozici Event Producer ve firmě Nýdrle:

Ahoj,

Zaregistroval jsem, že hledáte Event Producera a rád bych se o tu pozici ucházel.

Mám bohaté zkušenosti s přípravou a produkcí úspěšných eventů pro top značky. Dokážu s chladnou hlavou řídit kreativní a produkční tým i armádu externích dodavatelů. Domluvím se bez problémů anglicky, v BTL se taky celkem vyznám.

Více informací o mých zkušenostech najdete v přiloženém životopisu.

S pozdravem
Petr Český

Motivační dopis na pozici Data Analyst ve firmě Vodafone:

Dobrý den Veroniko,

Na internetu jsem zjistil, že hledáte člověka na pozici Data Analyst a rád bych se o toto místo ucházel.

Mám zkušenosti s přípravou kampaní v CRM a výběry dat z databáze. Znám SQL a samozřejmě výborně Excel.

Více informací o mých zkušenostech najdete v přiloženém životopisu.

S pozdravem
Petr Český

Oba tyto motivační dopisy jsem podle inzerátů napsal za pár minut.

Motivační dopis v angličtině

Postup v angličtině je stejný, jen píšeme anglicky.

Tady je jeden příklad – motivační dopis na pozici Sales Manager Platform Solutions ve firmě Adform. Každá informace, každý kus textu, jsou vybrané z inzerátu. Ani jsem ho nemusel celý číst, abych dopis napsal.

Hello,

Your Sales Manager for Platform Solutions position really caught my interest.

I have long experience selling ad-tech solutions to clients in advertising and media. I am equally comfortable in business development and account management and have good track record in both in my current job.

You can learn more about me in attached CV.

Kind Regards
Petr Anglický

Co když nemáte k dispozici inzerát

Když nemáte k dispozici inzerát a posíláte někam jen spekulativní přihlášku, najděte si na internetu jiný inzerát, u jiné společnosti s podobným zaměřením (stejný byznys, stejný sektor, podobný produkt, ideálně přímý konkurent). Pak napište motivační dopis podle něj. Výsledek bude pravděpodobně pořád velmi dobrý. Každopádně i v tomhle případě držte krátkou délku celého textu.

Pokud posíláte do firmy CV a nemáte konkrétní pozici, předmět mailu může být prostě “CV Jméno Příjmení”, např. “CV Petr Český”

Vojtěch Zuzaňák

Jsem headhunter a kariérní poradce. Také jako konzultant pomáhám firmám zlepšit jejich náborové procesy. V oblasti získávání a výběru zaměstnanců pracuji na různých pozicích od roku 2005. Čtyři roky jsem byl vedoucí náboru ve velké nadnárodní firmě. Kromě České republiky jsem pracoval i v Polsku, Indonésii a Číně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *